24фудбал

Работнички, Пелистер и Шкендија ги дознаа можните противници за квалификациите во ЛЕ

По пет можни противници за Работнички, Пелистер и Шкендија во квалификациите од Лига Европа.

Лига Европа

Работнички е единствениот носител од македонските екипи, па ќе има полесен противник во првото квалификациско коло од Лига Европа.

Работнички за противници може да добие некој од Зета (Црна Гора), Тре Пене (Сан Марино), УЕ Санта Колома (Андора), Флоријана (Малта), Сент Жозефс (Гибралтар).

Пелистер и Шкендија не се во групата на носители па можат д анаидат и на тежок противник.

Пелистер за противник може да добие некој од Лех Познан (Полска), Каират Алмати (Казакстан), Алтач (Австрија), Левски Софија (Бугарија), Зира (Азербејџан).

Шкендија за противник може да добие некој од Тренчин (Словачка), Макаби Тел Авив (Израел), Интер Баку (Азербејџан), Дачија Чисинау (Молдавија) и Ширак (Ерменија).

Ждрепката е денеска во 13:00 часот.