24фудбал

Шкендија го реши Вардар, Работнички и Ренова одиграа без голови (ВИДЕО)

Комплетирани се двата натпревари кои беа предвидени за денеска во рамките на воведното коло од Првата македонска фудбалска лига.

Македонија

Шкендија триумфираше во големото дерби против Вардар на домашен терен уште на стартот од новата сезона од прволигашкиот шампионат на Македонија.

Домаќините постојано се обидуваа да го пронајдат патот до мрежата од голот на гостите, па поведоа во 61. минута со мајсторијата која ја приреди Алими.

Само пет минути подоцна Шкендија дојде до водство и од 2-0 со погодокот на Жуниор, а со тоа беше поставен и конечниот исход на дербито во Тетово.


На вториот меч кој беше на програмата денеска, Работнички и Ренова одиграа без голови во Ѓорче Петров.

За утре во терминот од 17 часот играат: Победа – Пелистер, Шкупи – Академија Пандев и Силекс – Скопје.