24фудбал

Ширер го пецна Кејн за 100. гол во Премиерлигата: Зошто ти требаше толку долго?

На денешниот натпревар против Ливерпул, Хари Кејн дојде до 100. гол во Премиерлигата и стана вториот фудбалер кој најбрзо стигнал до овој јубилеј, прв е Алан Ширер.

Англија

Пеналот во судиското продолжение беше 100. гол во Премиерлигата за Хари Кејн, тој до оваа бројка дојде со 141 натпревар. На Алан Ширер му требаа 124 меча за да дојде до истата бројка.

Легендарниот англиски напаѓач му го честиташе 100. погодок на Алан Ширер и се пошегува со него.

„Хари, честитки за 100. гола во Премиерлигата. Зошто ти требаше толку долго?“, изјави Ширер.

„Покажа голем карактер со тоа што истапи и зема да го шутираш вториот пенал и покрај тоа што го промаши првиот. Затоа си тоа што си, честитки и имај добра ноќ“.