24фудбал

Мурињо сакал да му го донесат Бонучи, но...

Леонардо Бонучи котирал високо на листата со желби на Жозе Мурињо за нов дефанзивец, но раководството на Манчестер јунајтед размислувало поинаку од Португалецот.

Англија

Според „Сан“, Бонучи бил една од најголемите желби на Мурињо за летниот проден рок.

Но, раководството не го ангажирало бидејќи сметале дека фудбалерот не вреди за парите поради фактот што има 31 година.

Мурињо сметал дека Бонучи идеално ќе се вклопи во последната линија на Јунајтед, но не добил поддршка за трансфер од челниците.

Манчестер јунајтед се поврзуваше со Мегвајар, Годин и Ботанег, но не донесе ниту еден централен дефанзивец.