24фудбал

Лука Модриќ ја доби наградата „Д Бест“ за најдобар фудбалер во светот

По наградата за најдобар фудбалер на сезоната од УЕФА, Лука Модриќ денеска беше прогласен за најдобар и на церемонијата организирана од ФИФА.

Останато

Хрватскиот фудбалер, Лука Модриќ ги собира наградите за најдобар оваа сезона прекинувајќи ја доминацијата на Лео Меси и Кристијано Роналдо.

Тој денеска во Лондон ја доби наградата „Д Бест“  за најдобар фудбалер на сезоната која ја доделува ФИФА.

Конкуренти за оваа награда беа и Мохамед Салах и Кристијано Роналдо кој не се појави на гала вечерта.