24фудбал

Еден Азар одговори дали ќе направи трансфер во Реал во јануари

По изјавата дека е на два ума, односно продолжување на соработката со Челси и остварување на детскиот сон за настап во Реал, медиумите веднаш го поврзаа Еден Азар со преселба во Мадрид, но играчот негира дека во јануари ќе ја промени средината.

Англија

Белгианецот оваа недела ја стави својата иднина на Стемфорд Бриџ под знак прашалник откако откри дека е растргнат помеѓу останување во Челси и трансфер во Реал Мадрид, клуб за кој сонува уште како дете.

По неговата изјава, од Шпанија порачаа дека сето ова е дел од стратегијата да се омекне ставот на Челси и Реал Мадрид веќе во јануари да се обиде да го донесе играчот во своите редови. Сепак, самиот Еден Азар ја отфрла можноста за трансфер во зимскиот преоден рок.

„Веќе кажав премногу кога е во прашање мојата иднина, но заминување во јануари не е опција“ - вели ѕвездата на „Сините“.

Кога му беше посочено дека за да ја освои „Златната Топка“ ќе треба да се пресели во Шпанија, Еден Азар вели: „Можеби затоа сакам и да одам таму“.

Еден Азар исто така вели дека судејќи според моменталната форма, тој е најдобриот фудбалер во светот.