Николов и МОЛ Види славеа среде Солун, Шпанците имаа гол-шоу, Виљареал даде пет а Севиља шест гола (ВИДЕО)

Бобан Николов и МОЛ Види со 0-2 триумфираа на гостувањето кај ПАОК, шпанските екипи имаа гол-шоу, Виљареал со 5-0 го совлада Рапид а Севиља со 6-0 Акхисар.

МОЛ Види на нашиот Бобан Николов ја забележа првата победа во групната фаза од Лига Европа, вечерва клубот од Унгарија славеше среде Солун на незгодното гостување на „Тумба“ со 0-2.

Резултатот го отвори Хушти во 12. минута по една грешка на домашната одбрана а пред крајот на првиот дел популарниот Стопира ја затресе мрежата на ПАОК за 0-2 и големи три бода за МОЛ Види. Бобан Николов мечот го започна на клупата за резерви и ги одигра завршнтие 10 минути.

На останатите мечеви од 21 часот во Лига Европа стрелците беа прилично расположени, а најмногу голови паднаа во Шпанија каде Виљареал со 5-0 го совлада Рапид а Севиља со 6-0 триумфираше над Акхисар.

Челси со хет-трикот на Лофтус Чик славеше со 3-1 над БАТЕ, а Лацио го доби дербито со Марсеј и со 1-3 победи на „Велодром“.