24фудбал

Ангеловски го објасни отсуството на Адеми

Селекторот на македонската репрезентација, Игор Ангеловски вели дека неговите избраници може да играат и подобро, но најважно е што Македонија дојде до трите бода.

Македонија

Македонија со 2-0 победи на гостувањето кај Лихтенштај и дојде на чекор до пласман во полуфиналето во лига Д од Лигата на нации.

„Ја остваривме целта. Можевме да одиграме и многу подобро, но најважни се бодовите. За жал останавме без Адеми кој беше планиран да го почне мечот. Тој имаше тахикардија, не спиеше цела вечер, па поради здравствени прични заедно со лекарскиот тим решивме да не настапи. Откако Барди го даде голот ни беше полесно. Жал ми е за повредата на Спировски, но се надевам дека не е сериозна, сепак треба да ги почекаме прегледите“, изјави Ангеловски по мечот.