24фудбал

Ремзи на медицински прегледи во Јувентус до крајот на идната седмица

Велшанецот до крајот на актуелнава седмица, веднаш по италијанскиот Суперкуп каде силите ќе ги одмерат Јувентус и Милан, треба да го официјализира неговиот договор со Старата Дама, каде треба да се пресели на лето.

Италија

Според информациите кои ги објави Скај Спортс, фудбалерот од средниот ред на Арсенал, Арон Ремзи до крајот на идната седмица, поточно во недела, треба да има медицински прегледи за да се реализира трансферот во Јувентус. 

28 годишниот Ремзи доби можност да преговара со заинтересираните клубови за неговите услуги уште во овој преоден рок, од причина што неговиот актуелен договор со Арсенал на лето.

Неофицијалните информации поврзани со оваа тема, велат дека Ремзи на годишно ниво ќе заработува 7,5 милиони евра, а ќе потпише петгодишен договор со Старата Дама.

Велшанецот своите клупски обврски со Јувентус ќе ги започне во јули, во периодот кога ќе стане слободен играч на трансфер пазарот.