24фудбал

Се јави таткото на фудбалерот кој исчезна: Очаен сум, се надевам дека Емилијано е добар!

Вознемирувачка вест денеска одекна во фудбалскиот свет, новото засилување на Кардиф не стигна до Велс неговиот авион исчезна од радарот некаде помеѓу Франција и Велс.

Англија

Карфид го сруши клупскиот рекорд за да го купи Аргентинецот Емилијано Сала од Нант. Фудбалерот со мал авион се упати од Франција кон Велс но тој не стигна во Кардиф.

Авионот го снемало од радарот, потрагата се уште е во тек, засега никој не знае каде е авионот и дали некој од малиот екипаж е жив.

Со изјава се јави и неговиот татко Хорацио кој вели дека нема никакви информации но се надева дека неговиот син е жив.

„Последен пат со него се слушнав во неделата. Немам информации, во Росарио сум, очаен сум. Се надевам дека Емилијано ќе биде во ред“, изјави таткото на фудбалерот.