24фудбал

Мурињо по трет пат ќе стане тренер на Челси?

Англиските медиуми пишуваат дека Жозе Мурињо би можел да биде наследникот на Маурицио Сари на кормилото на Челси.

Англија

„Мирор“ објавува сензационална вест, Мурињо би можел по трет пат да стане тренер на Челси.

Мурињо прв пат дојде во Челси во 2004 година, и тогаш два пати по ред ја освои Премиерлигата со сините, но беше отпуштен во 2007 година. Португалецот на Стемфорд Бриџ се врати во 2013 и му донесе нова титула во Премиерлигата на Челси, но при крајот на 2015 доби отказ.

Но, англиските медиуми сега го ставаат во кандидатите за наследник на Сари кој треба да биде нов тренер на Јувентус.

Мурињо се уште живее во Лондон, тој е во потрага по нов клуб, а Челси ќе треба да бара нов тренер.

Како опција за Мурињо се споменува и Њукасл откако клубот ќе биде преземен од новите богати сопственици, шекот Калед бин Зајед Ал Нехајан кој е подготвен сериозно да инвестира во клубот.