Само реми на Вардар против Македонија Ѓорче Петров

Вардар не го искористи во целост поразот на актуелниот шампион Шкендија, одигра само 1-1 на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров.

Вардар се врати на врвот на табелата, сега има ист број на бодови како и Академија Пандев, ја зголеми и предноста во однос на Шкендија на десет бодови, а можеше и на 12.

По мирното прво полувреме во Ѓорче Петров, следуваше второ многу поинтересно кое почна со гол на Аврамовски од далечина за водство на Вардар од 1-0.

По примениот гол Македонија ЃП тргна поофанзивно и со гол на Јашаровски во 67. минута изедначи на 1-1.

Во продолжението од мечот и двете екипи имаа шанса да дојдат до трите бода но мечот заврши без победник.

По десетото коло Работнички е на последното место откако загуби на свој терен од Струга ТЛ со 2-1, а Борец со погодок во судиското продолжение со истиот резултат го совлада Шкупи во Велес.

Најубедлив денеска беше Силекс кој со 2-0 во Кратово го победи тимот на Ренова.