24фудбал

По ремито без голови против Исланд, Турција се „чекираше“ на ЕП 2020

Најдобрата фудбалска репрезентација на Турција по петти пат ќе игра на Европските првенства, последно нивно учество на тој турнир беше во 2016. година, со што веќе забележуваат низа од два настапи.

Останато

Турција одигра реми без погодоци во дуелот пред своја публика против Исланд, а со тоа на две кола до крајот до квалификациите, обезбеди и место на Европското првенство идната година.

Со 20 освоени бода од девет одиграни меча, Турција забележа разлика од четири бода во однос на третопласираниот Исланд, Франција секако има шанси да го преземе лидерското место во оваа конкуренција, а вечерва „Триколорите“ на домашен терен го пречекуваат составот на Молдавија, а веќе обезбедија учество со оглед на трите бода водство во однос на Исланд и големата разлика во однос на гол-разликата.

За Турција ова ќе биде петто учество на Европските првенства, тие забележаа настап и на турнирот во 2016. година, со што веќе бележат низа од две учества.