24фудбал

Рома ја победи Парма, познати се сите четвртфинални двојки во Купот на Италија (ВИДЕО)

Со два гола на Пелегрини, Рома со 2-0 славеше на гостувањето кај Парма, тоа беше и последниот осминафинален дуел од Купот на Италија.

Италија

Резултатот беше отворен по четири минути игра во второто полувреме кога Пелегрини постигна убав гол за водство на Рома од 1-0.

На 15 минути до крајот Пелегрини реализираше и пенал за конечни 2-0.

Рома во четвртфиналето ќе игра со Јувентус.

Куп на Италија четвртфинале:

Наполи - Лацио

Фиорентина - Интер

Милан - Торино

Рома - Јувентус