24фудбал

По 120 минутна битка во Истанбул, Ристовски и Спортинг се елиминирани од Лига Европа

Башакшехир го победи Спортинг Лисабон со 4-1 и се пласираше во осминафиналето од Лига Европа, мечот беше решен по продолжение.

Лига Европа

Спортинг Лисабон со победа од 3-1 отпатува во Истанбул, но со тој резултат, овој пат за домаќинот завршија и денешните 90 минути.

По првото полувреме со голови на Шкртел и Алексиќ, Башакшехир поведе со 2-0. Вието во 68. минута го намали резултатот на 2-1.

Спортинг Лисабон пропушти неколку одлични шанси да постигне втор гол, а казната стигна во 92. минута кога домаќините со гол на Вишка погодија за 3-1 и го однесоа мечот во продолженија.

Кога се очекуваше дека натпреварот ќе оди во пенали, домаќините дадоа гол. Имаше пенал, но само еден. Вишка го реализираше во 119 минута за победа на Башакшехир од 4-1.

Стефан Ристовски ги одигра сите 120 минути од мечот, но и за него и за неговиот клуб ова беше последниот натпревар во Европа за оваа сезона.

Покрај Башакшехир, пласман во осминафиналето обезбедија и Базел, Вулвс, Рома, ЛАСК, Волфсбург и Баер Леверкузен.


Резултати на мечевите кои се играа од 18:55


Башакшехир - Спортинг 4:1

Базел - АПОЕЛ 1:0

Еспањол - Вулвс 3:2

Гент - Рома 1:1

ЛАСК - АЗ Алкмар 2:0

Малме - Волфсбург 0:3

Порто - Баер Леверкузен 1:3