24фудбал

Гвардиола донираше милион евра за борбата на Шпанија против коронавирусот

Тренерот на Манчестер јунајтед, Пеп Гвардиола донираше еден милион евра за борбата против коронавирусот во Шпанија.

Шпанија

Шпанија е една од најзагрозените земји од коронавирусот, бројот на заболени и жртви во оваа земја постојано расте. Имаат над 42.000 случаи и речиси 3.000 мртви.

Пеп Гвардиола донираше милион евра за својата земја со цел да ја помогне борбата против коронавирусот.

Парите ќе бидат искористени за купување на медицинска опрема за болниците во Каталонија.