24фудбал

Икарди заминува од ПСЖ, го меркаат два големи клуба од Италија

ПСЖ нема да го откупи Икради, по едногодишната позајмица тој ќе се врати во Италија.

Италија

Мауро Икарди одличнно ја почна сезоната во ПСЖ, но во продолжение повторно истапи неговиот незгоден карактер и во последните натпревари седеше на клупата за резерви.

Тој има 20 постигнати голови во 31 натпревар, што е сосема солиден учинок, но неговата авантура во Париз завршува со крајот на сезоната.

„Газета дело Спорт“ пишува дека сопругата и агент на Икарди, Ванда Нара зборувала со директорот на ПСЖ, Леонардо и му соопштила дека напаѓачот ќе се врати во Италија.

Се верува дека Интер ќе го продаде, а интерес за него има од Јувентус и Наполи.

Но проблем може да биде сумата која ќе ја побара Интер, неизвесно е дали некој од италијанските клубови ќе биде подготвен да одвои многу средства за засилувања по кризата создадена од ситуацијата со коронавирусот.