24фудбал

Буфон го урна рекордот на Малдини и стана играчот со најмногу настапи во Серија А!

Со денешниот настап во дербито на Торино, Џиџи Буфон испиша историја, стана играчот со најмногу настапи во Серија А.

Италија

Дуелот против Торино за голманот на Јувентус беше 648. настап во Серија А, со тоа тој го помина Паоло Малдини и стана играчот со најмногу одиграни натпревари во италијанската лига.