24фудбал

Левандовски: Клоп има две лица

Роберт Левандовски вели дека Јирген Клоп е неговиот омилен тренер, според него Германецот има две лица, едно како татко и друго како тренер.

Германија

Левандовски играше за Јирген Клоп четири сезони во Борусија Дортмунд, па многу добро го познава стратегот на Ливерпул.

„Јирген Клоп е мојот омилен тренер, а потоа Пеп Гвардиола. Клоп има две лица, едното е како татко, а другото како тренер. Тој може да ви каже се, не зборувам тука за аубави работи, туку за лоши работи“, вели Левандовски.

„Тој е голема мотивација за играчите. Перфектно ја знае линијата на фудбалерите и како да ве мотивира да одите над неа“.

„Неговите перформанси како тренер се неверојатни, но не само како тренер туку и како човек“.