24фудбал

Официјално: Манчестер Сити го комплетираше трансферот на Рубен Диаш

Манчестер Сити го претстави новото засилување, дефанзивецот Рубен Диаш кој доаѓа од Бенфика за сума од 71 милион евра, на спротивната страна оди Николас Отаменди за кој португалскиот клуб плаќа 15 милиони евра.

Англија

Рубен Диаш е најскапиот дефанзивец кој го купува Манчестер Сити, за него плаќаат 68 милиони евра плус 3 милиони евра во бонуси. Тој стави потпис на шестгодишен договор со португалскиот клуб.

„Сити го комплетираше трансферот на португалскиот репрезентативец Рубен Диаш од Бенфика. 23-годишниот централен бек потпиша шетгодишен договор според кој во клубот ќе биде до летото 2026“, стои во соопштението на Манчестер Сити.

Претходно Бенфика објави дека е договорен трансферот на Николас Отаменди за кој ќе му платат на Сити 15 милиони евра.