24фудбал

Џејдон Санчо и Жоао Феликс извисија, „Копа трофеј“ за Матајс де Лихт

Доделена е првата награда на церемонијата која ја организира Франс Фубдла во Париз, Матајс де Лихт е добитник на „Копа трофеј“ и признанието за најдобар млад фудбалер.

Останато

Матајс де Лихт минатата сезона ја одигра на врвно ниво, па гигантите ширум европа се „тепаа“ за неговиот потпис. Јувентус ја доби војната откако на Ајакс му плати 75 милиони евра, а на играчот плата од 12 милиони евра годишно.

Признание за она што го постигна во 2019 пристигна и од реномираниот магазин Франс Фудбал, Холанѓанецот е добиник на „Копа трофеј“, признание за најдобар млад фудбалер.

Матајс де Лихт до наградата стигна пред Жоао Феликс од Атлетико Мадриди Џејдон Санчо од Борусија Дортмунд.