24фудбал

Добра вест за Челси од Лозана, забраната за трансфери е тргната, „сините“ ќе можат да купуваат во јануари!

Челси ќе може да донесе засилувања во зимскиот преоден рок откако денеска Судот за спортска арбитража (ТАС) им ја прифати жалбата и ја намали казната која ја изрече ФИФА.

Англија

Светската куќа на фудбалот во декември 2018 им забрани на „сините“ да регистрираат нови играчи два преодни рока поради прекршување на правилата за ангажман на фудбалер од странство кои се помлади од 18 години. Во мај оваа година, ФИФА уште еднаш ја потврди казната откако ја одби жалбата на Челси, па клубот од Стемфорд Бриџ реши правдата да ја бара во Лозана.

Судот за спортска арбитража денеска ја соопшти пресудата, прифатени се аргументите на Челси, казната е преполовина на само еден преоден рок па „сините“ сега ќе можат да купуваат во јануари.

Ваквите вести се добредојдени за Френк Лампард, кој изминативе месеци мораше да се потрпе на неколку играчи од школата како Тами Абрахам, Мејсон Маунт и Фикајо Томори, кои одлично одговорија на предизвикот и прикажаа солидни партии.