24фудбал

Мурињо го доби првото летно засилување

Данскиот фудбалер од средниот ред Пјер Емил Хојбјерг од Саутемптон премина во Тотнем, а во спротивен правец отиде Кајл Вокер Питерс.

Англија

Тотнем и Саутемптон разменија фудбалери, но трансферите беа реализирани посебно, а не како размена на играчи.

Хојбјерг стави потпис на петгодишен договор со Тотнем откако ги помина медицинските тествои. Тој стана првото летно засилување за Мурињо. Сумата за овој трансфер изнесува 15 милиони фунти.

Во спротивен правец замина 23-годишниот бек Кајл Вокер Питерс кој потпиша петгодишен договор со Саутемптон, тој во овој клуб ја помина ланската втора полусезона на позајмица. Тотнем за оваа продажба ќе инкасира 12 милиони фунти.