24фудбал

Шок за Ливерпул, заврши сезоната за Вирџил ван Дајк!? (ВИДЕО)

Лоши вести за Ливерпул, Вирџил ван Дајк ги скинал предните вкрстени лигаменти, повреда поради која ќе биде седум до осум месеци во аут со што практично е завршена сезоната за него.

Англија

По еден остар старт на Пикфорд, Ван Дајк предвреме го заврши денешниот натпревар против Евертон, а вестите кои пристигнуваат не може да бидат полоши за навивачите на Ливерпул.

Според „Беин“, Ван Дајк ги скинал предните вкрстени лигаменти и ќе биде надвор од теренот седум до осум месеци, тоа би значело крај на сезоната за дефанзивецот.

Наскоро овие вести треба да бидат и официјално потврдени од таборот на Ливерпул.

Ван Дајк е еден од најважните играчи на Ливерпул и без него ќе му биде исклучително тешко на Јирген Клоп во продолжение од сезоната.